| Ciągła Ochrona Danych
15972
single,single-post,postid-15972,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,,wpb-js-composer js-comp-ver-4.2.1,vc_responsive

Ciągła Ochrona Danych

Ciągła Ochrona Danych

Problem ochrony danych istnieje w informatyce od dawna. Administratorzy borykają się z koniecznością przechowywania coraz większej ilości danych w formie elektronicznej. Firmy inwestują w zabezpieczenia serwerów przed utratą danych, ale mało kto zdaje sobie sprawę z wartości danych na laptopach. W dzisiejszych czasach większość istotnych z punktu widzenia firmy danych znajduje się właśnie na nich.
Dzieje się tak dlatego, że coraz więcej pracowników firm podróżuje i chce mieć przy sobie potrzebne dane. Szacuje się, że 1MB danych na serwerze odpowiada 9MB danych na laptopie lub stacji roboczej. Wszystkie firmy zabezpieczają swoje komputery przed wirusami, ale mało kto zabezpiecza dane przed utratą. Dlatego też tak ważne jest, aby laptopy były dobrze zabezpieczone. Niestety tradycyjne podejście do backupu dla laptopów nie jest odpowiednie. Komputery często nie są wpięte do sieci kiedy ich backup ma się wykonać, dlatego też najlepszym rozwiązaniem do zabezpieczenia laptopów jest rozwiązanie nazywane Continuous Data Protection.Co to jest CDP?

Continuous Data Protection (CDPumożliwia ciągłą ochronę danych stacji roboczych. Dane są automatycznie zapisywane tuż po dokonaniu zmiany. Funkcjonalność taka pozwala zarówno użytkownikowi, jak i administratorowi odzyskanie danych z każdego punktu w przeszłości.

CDP jest funkcjonalnością, która przechwytuje zmiany i zapisuje je do lokalnego cache lub do miejsca przeznaczenia. Niezależnie od pierwszej kopii wszystkie modyfikacje są przechowywane.

Zasadniczą różnicą pomiędzy tradycyjnym backupem a CDP jest brak konieczności sprecyzowania konkretnej godziny do wykonania odtworzenia. Przy użyciu CDP nie ma harmonogramów backupów. Kiedy dane są zapisywane na dysk, są również asynchronicznie zapisywane w drugiej lokalizacji.

Niektóre rozwiązania są sprzedawane jako Continuous Data Protection, ale pozwalają na odtworzenie danych z godziny przed lub nawet 24 godzin przed wystąpieniem awarii. Nie jest to jednak prawdziwe Continuous Data Protection, kiedy nie ma się możliwości odzyskania danych z każdego punktu w przeszłości. Takie rozwiązania nazywane są Snapshoot’ami (donośnik do Centrum Wiedzy -> Snapshot Kopia migawkowa), czyli kopią migawkową.

‹ Powrót
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.