| DAS, NAS, SAN – Storage nie jedno ma imię -
15975
single,single-post,postid-15975,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,,wpb-js-composer js-comp-ver-4.2.1,vc_responsive

DAS, NAS, SAN – Storage nie jedno ma imię

DAS, NAS, SAN – Storage nie jedno ma imię

STORAGE – okazuje się, że to uniwersalne słowo, które praktycznie na stałe weszło do polskiego słownika informatyka, ma bardzo wiele znaczeń. Oznacza tyle, co gromadzenie i przechowywanie danych, zazwyczaj w dużej ilości. Można to robić na bardzo wiele sposobów w zależności od oczekiwań i dostępnego budżetu. W dzisiejszych czasach dostępność danych jest jednym z najcenniejszych elementów, niezbędnym do poprawnego funkcjonowaniu przedsiębiorstw. Rozróżniamy dwa rodzaje informacji: dane zabezpieczone przy pomocy systemu kopii zapasowych oraz te które jeszcze nie zostały utracone.

Client/Server

To najprostsza konfiguracja pamięci masowej często w przypadku bardzo małych firm. Podpięty do sieci użytkownik zapisuje dane albo na swoim własnym komputerze albo poprzez sieć LAN na serwerze plików. Zapewnia to użytkownikowi podstawową ochronę ważnych plików, ale poza najprostszymi zastosowaniami nie daje żadnych dodatkowych funkcjonalności.

Ponieważ koszty związane z utratą danych są ogromne, dlatego też coraz więcej firm decyduje się na wdrożenie kompletnego systemu ochrony danych. W tym celu niezbędne jest przygotowanie infrastruktury pamięci masowych, używanej do składowania informacji. W zależności od wymagań związanych z wydajnością, niezawodnością czy skalowalności, użytkownik ma do wyboru trzy możliwości: DAS, NAS lub SAN.

DAS (Direct Attached Storage)

DAS jest rozwiązaniem, w którym każdy serwer posiada dedykowaną pamięć masową podłączoną bezpośrednio poprzez interfejs SCSI lub FC.
Operacje odczytu/zapisu związane m.in. z kopiami bezpieczeństwa, odtworzeniami czy archiwizacją przeprowadzane są bezpośrednio na podłączony zasób. Zasób ten nie jest współdzielony a dostęp do niego posiada tylko serwer do którego jest on podpięty.

Zaletą topologii DAS jest łatwość implementacji oraz wysoka wydajność ze względu fakt, iż każdy serwer posiada dedykowany zasób. Wadami rozwiązania DAS są: słaba skalowalność, brak możliwości centralnego, efektywnego zarządzania, wysokie koszty implementacji w przeliczeniu na pojedynczy serwer, niska niezawodność.

Rozwiązanie DAS może być stosowane w przypadku, gdy chcemy zbudować infrastrukturę złożoną z kilku serwerów o ściśle zdefiniowanej, wymaganej pojemności pamięci masowej i nie planujemy jej dalszej rozbudowy w przyszłości.

DAS jest jednym z pierwszych rozwiązań na rynku pamięci masowych i od dłuższego czasu zastępowany rozwiązaniami typu NAS czy SAN.

NAS (Network Attached Storage)

NAS to rozwiązanie, w którym dedykowany serwer NAS udostępnia zasoby pamięci masowych poprzez sieć IP z wykorzystaniem protokołów NFS, CiFS, AppleTalk.

NAS jest rozwiązaniem efektywnym ekonomicznie ze względu na centralizację zasobów pamięci masowych udostępnianych wielu serwerom, a zasoby są podpięte bezpośrednio do serwera NAS, poprzez interfejs FC lub SCSI. Udostępnianie zasobów poprzez sieć IP umożliwia zazwyczaj wykorzystanie istniejącej infrastruktury sieciowej i co za tym idzie zwrot poniesionych nakładów (ROI). Centralizacja zmniejsza koszty związane z zarządzaniem, diagnostyką i pozwala efektywnie wykorzystać posiadane zasoby. Poprzez NAS można współdzielić dane w heterogenicznych środowiskach systemowych.

Wadami NAS są: słaba wydajność związana ze współdzieleniem dostępu do danych poprzez centralny punkt (serwer NAS), ograniczona skalowalność związana z rozbudową pamięci masowych, wydajność ograniczona sposobem dostępu do danych.

Rozwiązanie NAS można stosować w przypadku, gdy chcemy zbudować infrastrukturę, w której satysfakcjonujący jest dostęp na poziomie plikowym, wydajność oraz niezawodność nie są krytycznymi parametrami, natomiast zależy nam ekonomicznej implementacji rozwiązania umożliwiającego współdzielony dostęp do zasobów pamięci masowych w środowisku heterogenicznym, z wykorzystaniem sieci IP. Obecnie małe firmy i instytucje bardzo często korzystają z prostych rozwiązań typu NAS do skutecznego przechowania danych w postaci plikowej. Zobacz rozwiązania firmy  iOmega. link do Producenci -> Iomega
SAN ( Storage Area Network)

SAN jest rozwiązaniem, w którym głównym elementem składowym jest przełącznik za pośrednictwem którego serwery uzyskują dostęp do pamięci masowych. Sieć SAN można zbudować z wykorzystaniem protokołu Fibre Channel (FC SAN) lub iSCSI (IP SAN). Wszystkie elementy składowe takie jak serwery czy pamięci masowe są podłączone za pośrednictwem przełącznika lub przełączników. Dzięki centralizacji oraz wielu ścieżkom dostępu do danych otrzymujemy rozwiązanie wysoce niezawodne oraz niezwykle wydajne, przy jednoczesnej możliwości kompleksowego zarządzania całą infrastrukturą.
Ze względu na pełną modułowość, sieć SAN jest efektywnie skalowalna. Wadą rozwiązania sieci SAN są wysokie koszty implementacji (FC SAN), które jednak można znaczącą zmniejszyć opierając budowę całej infrastruktury na protokole iSCSI (IP SAN).

Rozwiązanie SAN można stosować w przypadku, gdy chcemy zbudować infrastrukturę, w której krytycznymi parametrami są niezawodność oraz wydajność, bez ograniczeń związanych z liczbą zainstalowanych serwerów oraz pamięci masowych, z możliwością efektywnej rozbudowy.

Poniżej przedstawiamy podsumowanie wspomnianych architektur systemów pamięci masowej:

parametr DAS NAS SAN
FC SAN IP SAN
Koszt dodania nowego serwera wysoki (zakup dedykowanej pamięci masowej oraz kontrolera) niski (podłączenie serwera do sieci IP), wysoki (zakup dedykowanej karty HBA) niski ( podłączenie serwera do sieci IP).
Koszt infrastruktury brak dedykowanej infrastruktury ( każdy serwer podłączony bezpośrednio do pamięci masowej) niski (możliwość wykorzystania dostępnej infrastruktury IP) Wysoki ( budowa niezależnej infrastruktury FC, przełącznik FC, karty HBA) Niski (możliwość wykorzystania dostępnej infrastruktury IP plus dedykowany przełącznik iSCSI).
Wymagane umiejętności znajomość urządzeń SCSI lub FC znajomość mechanizmów sieci IP znajomość mechanizmów sieci FC znajomość mechanizmów sieci IP
Zdalne współdzielenie zasobów Brak IP – poprzez LAN, MAN, WAN kosztowne – z wykorzystaniem protokołów IFCP lub FCIP IP – poprzez LAN, MAN, WAN
Niezawodność Niska Średnia Wysoka Wysoka
Wydajność Wysoka Niska – dostęp poprzez centralny punkt wspólny (serwer NAS) Wysoka Średnia
Skalowalność Niska Średnia Wysoka Wysoka

 

‹ Powrót
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.