| Jak wybrać macierz dyskową -
15997
single,single-post,postid-15997,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,,wpb-js-composer js-comp-ver-4.2.1,vc_responsive

Jak wybrać macierz dyskową

Jak wybrać macierz dyskową

Jeśli jesteśmy świadomi zalet jakie niesie ze sobą zastosowanie macierzy dyskowej w naszej infrastrukturze pozostaje tylko decyzja jaką macierz kupić. Szeroka oferta rynkowa sprawia, że nie jest to wybór prosty. Można wyróżnić co najmniej kilka istotnych parametrów, które powinniśmy wziąć pod uwagę kupując pamięć masową.

1.    Technologia

Technologii używanych w zakresie pamięci masowych jest wiele. Wybór technologii powinniśmy rozpatrywać pod kątem wielkości naszego środowiska IT, jego rozwoju, a także wymagań, co do wydajności. Standardy takie jak SCSI, SAS pozwalają na łatwą implementację pamięci masowej, jednak wprowadzają ograniczenia rozwoju takiego środowiska (ograniczenia, co do możliwości współdzielenia zasobów, ograniczenia, co do rozbudowy samej macierzy, ograniczenia wydajnościowe).

Te technologie przeznaczone są dla małych firm, które chcą przechowywać swoje dane na wydzielonej, bezpiecznej pamięci masowej, ale nie przewidują rozwoju swojego środowiska IT. W praktyce jednak większość firm czy instytucji planuje ciągły rozwój, dlatego często warto zdecydować się na rozwiązanie z wyższej półki. Do wyboru mamy Fibre Channel, iSCSI pozwalające na dostęp blokowy, a także NAS dla zasobów plikowych. Fibre Channel jest najbardziej wydajnym i bezpiecznym standardem, pozwala także na bardzo łatwą rozbudowę środowiska poprzez stworzenie wydzielonej sieci pamięci masowej Storage Area Network (SAN). Tam gdzie wydajność nie odgrywa aż tak dużej roli możemy sobie pozwolić na stworzenie sieci pamięci masowych w oparciu o posiadaną infrastrukturę IP – jest to możliwe dzięki zastosowaniu technologii iSCSI. Natomiast NAS pozwala na konsolidację rozproszonych zasobów plikowych również w ramach sieci IP. Jeśli nasza infrastruktura charakteryzuje się różnorodnością wymagań i usług wówczas optymalnym rozwiązaniem jest zintegrowana pamięć masowa umożliwiająca wieloprotokołowy dostęp do zasobów.

2.    Bezpieczeństwo

Redundancja istotnych komponentów macierzy, odpowiednia ochrona pamięci cache zapisu, odpowiedni poziom RAID, możliwość definiowania globalnych czy lokalnych dysków hot spare, monitoring macierzy dyskowej, poziom wsparcia serwisowego producenta – to część z wielu parametrów decydujących o poziomie bezpieczeństwa danych składowanych na pamięci masowej. Im bardziej newralgiczne są nasze dane tym większą uwagę należy przykładać do parametrów bezpieczeństwa kupowanej macierzy dyskowej.

3.    Wydajność

Na wydajność pamięci masowej składa się kilka parametrów: technologia, o której była już mowa w punkcie pierwszym, ilość pamięci cache, rodzaj i ilość dysków. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że ten ostatni parametr stanowi bardzo istotna rolę, a to ze względu na stały poziom wydajności operacji wejścia/wyjścia (I/O) dysków twardych. Przed zakupem macierzy dyskowej należy oszacować niezbędną liczbę dysków twardych odpowiednią do wymagań wydajnościowych. Warto również zwrócić uwagę na możliwość zastosowania w macierzy różnych rodzajów dysków tak, aby poniesiony koszt był adekwatny do wymagań. Inne dyski przeznaczymy dla wymagających aplikacji, inne natomiast do przechowywania np. kopii bezpieczeństwa. Macierz, która ma możliwość jednoczesnej obsługi najszybszych obecnie dysków Flash, wydajnych dysków Fibre Channel czy też pojemnych dysków SATA, pozwala na idealne dopasowanie do wymagań zróżnicowanej infrastruktury.

4.    Funkcjonalności środowiska

Funkcjonalność narzędzi administracyjnych, możliwości środowiska takie jak kopie migawkowe, replikacja, virtual provisioning, bezprzerwowa rekonfiguracja wolumenów, ograniczenie zużycia energii i wiele innych to parametry, które przyczynią się do uproszczenia zarządzania pamięcią masową, do wydajnego i pełnego wykorzystania zakupionego sprzętu. Odpowiednie wykorzystanie innowacyjnych możliwości pamięci masowych pozwala na osiągniecie wielu korzyści.

Szeroka oferta pamięci masowych renomowanej firmy EMC (CLARiiON, Celerra, Symmetrix), począwszy od najprostszych, skończywszy na najbardziej zaawansowanych i rozbudowywalnych modelach, a także oferta małych rozwiązań firmy Arena pozwala na wybór, który sprosta wymaganiom praktycznie każdego środowiska IT.

‹ Powrót
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.