| Snapshot: Kopia migawkowa -
15983
single,single-post,postid-15983,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,,wpb-js-composer js-comp-ver-4.2.1,vc_responsive

Snapshot: Kopia migawkowa

Snapshot: Kopia migawkowa

W obecnych czasach, gdzie duży nacisk kładzie się na czas backup’u i odtworzenia danych, jak również na ilość miejsca zużytego do składowania danych, coraz więcej klientów interesuje bardzo szybkim backup’em. Jedną z możliwości jest użycie kopii migawkowych.

Backup przy użyciu kopii migawkowych, poza klasycznym bacukup’em na taśmę lud dysk, jest jednym z mechanizmów tworzenia kopii zapasowych. Snapshot (kopia migawkowa) to tworzona błyskawicznie w ściśle określonym momencie czasu wirtualna kopia istniejącego zbioru danych wolumenu. Dla każdego z wolumenów logicznych można utworzyć jedną lub więcej takich kopii.

Wolumeny logiczne utworzone z użyciem funkcji Snapshot mogą być udostępnione dla użytkowników tak samo jak klasyczne zasoby. Niemniej jednak są one dostępne tylko w trybie do odczytu (read only). Wolumeny takie można wykorzystywać np. do backupu zasobów na napęd taśmowy, podczas gdy główny wolumen jest stale dostępny dla normalnego użytkowania, czyli modyfikacji danych czy ich odtwarzania po przypadkowym uszkodzeniu.

Kopia migawkowa jest „zamrożonym” w danej chwili obrazem przechowywanych danych. Dotyczy to zarówno całych systemów plików, jak i baz danych. Posługując się terminem kopia migawkowa możemy mówić zarówno o fizycznej kopii danych, jak i o odpowiednim mechanizmie pozwalającym na dostęp do danych w momencie wykonywania kopii – wówczas wszystkie dane nie są kopiowane fizycznie (bardzo często wykorzystuje się tu backup różnicowy).

W teorii można się pokusić o stwierdzenie, że pełne kopie gwarantują większe bezpieczeństwo, nie jest to jednak do końca prawdą. Pełne kopie wprowadzają bardzo duże wymagania jeśli chodzi o pojemność systemów dyskowych czy taśmowych. Przykładowo przy analizie tej samej ilości danych backup klasyczny potrzebuje 10-krotnie więcej miejsca niż backup przy użyciu kopii migawkowych. Dzieje się tak dlatego że zapisie nie podlegają dane, a jedynie ich wskaźniki, co oznacza, że kopie takie mają bardzo małe rozmiary.

Oczywiście na rynku istnieją firmy, które tej funkcjonalności nie mogą wykorzystywać ze względu na regulacje prawne. Należy pamiętać, że z założenia snapshoty, czyli kopie migawkowe powinny być wykonywane na żywych systemach.

Serwer backup inicjuje proces wykonania kopii migawkowej. Następuje chwilowe zamrożenie aplikacji, po czym wykonywany jest snapshot. Zapis nowej lub zmienianej informacji zawsze następuje w obszarach dysku oznaczonych jako „wolne”, a co za tym idzie informacje, które zostały wcześniej zapisane nie są zapisywane po raz drugi. Proces wykonywania kopii migawkowej jest realizowany przez skopiowanie tablicy wskaźników przypisujących poszczególne bloki w systemie dysków RAID poszczególnym plikom.

Sam proces jest bardzo krótki, bo trwa kilka sekund, a w jego rezultacie informacje zapisane na dyskach uporządkowane są w serię niezależnych „filesystemów”, z których jeden (rzeczywisty) jest zmienny, a pozostałe, nazywane snapshotami – zamrożone. Bloki zajęte przez informację zostają przeniesione do puli wolnych dopiero w momencie, gdy wszystkie snapshoty wskazujące na te bloki zostaną wykasowane.

Gdzie można zastosować kopie migawkowe?

Głównymi przykładami zastosowań kopii migawkowych jest:

  • Możliwość użycia ich jako bardzo szybkiego backupu, który umożliwia błyskawiczne odzyskanie danych, które zostały zmienione, uszkodzone lub skasowane.
  • Sporządzanie kopii bezpieczeństwa z wykorzystaniem taśm, wykonanie kopii migawkowej trwa znacznie krócej niż klasyczny backup – dzięki czemu maleje czas, na jaki trzeba zamrozić daną aplikację. Większość baz danych i systemów plików ma narzędzia pozwalające na wykorzystanie zapisanych w kopiach „migawkowych” informacji do tworzenia kopii taśmowych.
  • ekstrakcja danych operacyjnych do hurtowni danych: kopie migawkowe pozwalają na realizację tego procesu bez obciążania, czy zatrzymywania baz.
  • tworzenie i testowanie aplikacji: kopie migawkowe – a w szczególności możliwość natychmiastowego przywracania systemu plików do zadanej konfiguracji – idealnie nadają się dla środowisk testowych i tworzenia aplikacji.

W ofercie naszej firmy mogą Państwo znaleźć zarówno urządzenia, jak i oprogramowanie, które oferuje możliwość backup’u z wykorzystaniem kopii migawkowych.

Oprogramowaniem realizującym tę funkcję jest EMC NetWorker (link do EMC->Produkty->Networker)., natomiast w ofercie sprzętowej jest to rodzina macierzy EMC CLARiiON (link do EMC->Produkty->CLARiiON).

‹ Powrót
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.