| VTL – Wirtualne Biblioteki Taśmowe -
15985
single,single-post,postid-15985,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,,wpb-js-composer js-comp-ver-4.2.1,vc_responsive

VTL – Wirtualne Biblioteki Taśmowe

VTL – Wirtualne Biblioteki Taśmowe

W ostatnim czasie w łatwy sposób można zaobserwować wzrost liczby danych w formie elektronicznej. Coraz więcej firm oraz organizacji zaczyna korzystać z obiegu dokumentów w postaci elektronicznej, zlecania odpowiednich zadań za pośrednictwem modułów do komunikacji poprzez sieć komputerową itp.

Do dnia dzisiejszego najpopularniejszym rozwiązaniem do tworzenia backupu są urządzenia taśmowe (napędy, zmieniacze lub biblioteki taśmowe), które niestety posiadają pewne wady. Duża ilość części mechanicznych powoduje, że rozwiązań taśmowych nie możemy zaliczyć do produktów o wysokiej niezawodności. Dodatkowo, przy wciąż przyrastającej ilości danych oraz zwężającym się oknie czasowym tworzenia kopii zapasowych prędkość zapisu urządzeń taśmowych może okazać się niewystarczająca.

Przed branżą IT stoi duże wyzwanie – zapewnienie ciągłego dostępu do ogromnej i stale szybko rosnącej ilości wszystkich danych generowanych przez różne aplikacje. Aby temu sprostać należy wybrać odpowiednie rozwiązanie do tworzenia kopii zapasowych charakteryzujące się niezawodnością, elastycznością oraz dużą prędkością zapisu i odczytu danych.

Czym są VTL-e ? 

Odpowiedzią na te wymagania są wirtualne biblioteki taśmowe (VTL – Virtual Tape Library). Wirtualne biblioteki taśmowe to nic innego jak urządzenia dyskowe, emulujące normalne biblioteki taśmowe. Z punktu widzenia oprogramowania do backupu, dane urządzenie jest traktowane jako biblioteka taśmowa o zdefiniowanej liczbie napędów i liczbie taśm. Ta właśnie funkcjonalność jest jednym z najważniejszych atutów wirtualnych bibliotek taśmowych. Dzięki temu implementacja tych rozwiązań w istniejącej infrastrukturze jest bardzo prosta i nie wymaga żadnych dodatkowych zmian w konfiguracji systemu.

Elastyczne konfigurowanie liczby napędów i nośników może dać wymierne oszczędności związane ze sposobem licencjonowania oprogramowania do tworzenia kopii zapasowych, które poszczególnych przypadkach jest wyceniane ze względu na liczbę napędów lub też ze względu na liczbę używanych pólek z taśmami.

VTL – Wirtualne Biblioteki Taśmowe


Jednym z niezaprzeczalnych atutów wirtualnych bibliotek taśmowych jest wydajność. Zastosowanie tego rozwiązania umożliwia użytkownikowi znaczne zwiększenie prędkości zapisu i odczytu danych oraz dostępu do danych w porównaniu z normalnymi bibliotekami taśmowymi. Dzięki temu czas potrzebny na stworzenie kopii bezpieczeństwa skraca się wielokrotnie. Duże prędkości zapisu oraz przechowywanie danych lokalnie na dysku zapewniają bardzo szybkie odtworzenie danych ze stworzonego wcześniej backupu. 

Z zagadnieniem wirtualnych bibliotek taśmowych jest związana jeszcze jedna bardzo ważna zaleta. Mianowicie VTL’e są świadome swojej zawartości, przez co dają one w wiele szersze możliwości obróbki tych danych niż standardowe biblioteki taśmowe. Pierwszą z nich jest deduplikacja.

Rozwiązania niektórych producentów zapewniają de-duplikację danych. Dzięki temu kolejne kopie bezpieczeństwa nie zawierają tych samych elementów, lecz tylko różnice pomiędzy poszczególnymi wersjami pliku. Takie podejście do tworzenia backupu zapewnia użytkownikowi dużo lepsze wykorzystanie przestrzeni dyskowej oraz pozwala także na szybsze odzyskiwanie danych.

Wirtualne biblioteki taśmowe zapewniają dodatkowo użytkownikowi bezpieczeństwo danych w porównaniu z backupem D2D (disk-to-disk) z wykorzystaniem macierzy dyskowej, gdzie dostęp do danych można uzyskać poprzez system plików. Przechowywane na dysku VTL-a dane są zabezpieczone przed hackerami, wirusami i trojanami.

Kolejną zaletą wirtualnych bibliotek taśmowych opartą o świadomość danych zawartych wewnątrz urządzenia jest replikacja danych. Replikacja wymyślona została jako element zastępujący fizyczne wynoszenie taśm z lokacji i ma na celu przeniesienie danych w odległe miejsce. W skrócie replikacja polega na wymianie danych pomiędzy dwoma VTL’ami poprzez sieć WAN, wskutek czego powstaje dodatkowa kopia zasobów umieszczona w zdalnej lokalizacji.

Przy omawianiu wirtualnych bibliotek taśmowych warto jeszcze wspomnieć o funkcjonalności oferowanej przez kilku producentów (np. Quantum). Użytkownik może w prosty sposób określić powierzchnię dyskową na potrzeby backupu tworzonego przez VTL oraz określić powierzchnię dyskową, która będzie stanowiła magazyn danych, z którego będą mogli korzystać użytkownicy sieci. Dzięki takiemu rozwiązaniu już od samego początku można optymalnie wykorzystać pojemność urządzenia, co ma oczywiście bezpośrednie przełożenie na opłacalność takiej inwestycji. Rzadko się zdarza, że w pierwszych miesiącach użytkowania wirtualnej biblioteki taśmowej cała powierzchnia dyskowa jest wykorzystywana na potrzeby backupu.

Podsumowanie

Podsumowując wymienione korzyści płynące ze stosowania wirtualnych bibliotek taśmowych można stwierdzić, że w najbliższej przyszłości tego typu rozwiązania będą się cieszyć coraz większą popularnością. W czasach ogromnego wzrostu ilości danych w formie elektronicznej należy postawić na rozwiązania zapewniające dużą wydajność, elastyczność rozbudowy, pewność działania oraz wysoki stopień niezawodności. Te właśnie cechy są nierozłączne z zagadnieniem wirtualnych bibliotek taśmowych (VTL).

Dzięki szerokiej gamie rozwiązań występujących w naszym portfolio produktów jesteśmy w stanie zaoferować kompletne rozwiązanie do tworzenia kopii zapasowych w systemie D2D2T (dik to disk to tape).

‹ Powrót
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.