Nutanix – alternatywa dla VMware

W dniu 22 listopada 2023 r. firma Broadcom sfinalizowała przejęcie firmy Vmware. Dla obecnych klientów VMware przejęcie wiąże się z ryzykiem, którym można zarządzać poprzez ocenę alternatywnych dostawców pod kątem migracji lub wprowadzenia strategii dwóch dostawców.

Nutanix i VMware to dwie najbardziej rozpoznawalne nazwy w dziedzinie infrastruktury hiperkonwergentnej (HCI) i wirtualizacji . Nutanix był pionierem na rynku HCI, modernizując projekty i operacje IT za pośrednictwem rozproszonej architektury chmurowej, wykorzystującej gotowe serwery do obsługi wszystkich obciążeń o znaczeniu krytycznym dla biznesu, aplikacji natywnych w chmurze i aplikacji AI.

Chociaż tysiące zespołów IT przedsiębiorstw na całym świecie korzysta z produktów obu firm, obie firmy są dziś rywalami na kluczowych rynkach w tym: HCI, wirtualizacji, automatyzacji IT, hybrydowym zarządzaniu wieloma chmurami, zdefiniowanym programowo przechowywaniu plików i mikrosegmentacji sieciowej .

W miarę jak hybrydowe wielochmury stają się dominującymi strategiami IT, organizacje na całym świecie odchodzą od VMware vSphere i migrują do platformy Nutanix Cloud Platform, która oferuje przyszłościową architekturę i umożliwia realizację strategii wielu dostawców, elastycznego wyboru: sprzętu, wirtualizacji, lokalizacji.

Dlaczego Nutanix jest idealną alternatywną dla Vmware?

Od pierwszego dnia firma Nutanix opierała się na podstawowej zasadzie elastyczności. Nutanix obsługuje wiele konfiguracji sprzętowych, wiele hiperwizorów wirtualizacji i wiele chmur.

Kluczowym elementem, który wyróżnia Nutanix, jest gotowość do adaptacji. Klienci Nutanix mogą dzisiaj korzystać z ESXi, a jutro zdecydować się na Microsoft Hyper-V lub AHV (bezpłatny wirtualizator oferowany przez Nutanixa) eliminując związane z tym koszty licencji wirtualizacji. Nutanix umożliwia zarządzanie kilkoma hiperwizorami jednocześnie za pomocą jednego interfejsu graficznego.

Warto podkreślić, że Nutanix daje elastyczność w przypadku zmian w architekturze lub w sytuacjach, gdy warunki rynkowe wymagają przystosowania. To podejście zapewnia większą wartość w kontekście hybrydowych wielochmur, umożliwiając korzystanie z różnych dostawców, skalowanie obciążeń na chmury publiczne i prywatne, a także ograniczanie całkowitego kosztu własności dzięki skalowalnemu projektowi opartemu na programowo zdefiniowanym przechowywaniu.

Porównanie rozwiązań infrastruktury hiperkonwergentnej firm Nutanix i VMware

HCINutanixVMware
Obsługiwane hiperwizoryVMware ESXi, Nutanix AHV , Microsoft Hyper-VTylko VMware ESXi
Wymagane dodatkowe licencje hypervisoraW cenie wirtualizacja AHV; bez dodatkowych kosztówLicencje na wirtualizację są sprzedawane osobno na każdy procesor
Styl architektonicznyNowoczesna architektura web-scale wykorzystująca HCIStarsze technologie pamięci masowej zamontowane w rozwiązaniach HCI
Natywne usługi przechowywania plikówTak, poprzez Nutanix Files ™Tak, za pośrednictwem usług plików
Natywne usługi przechowywania obiektówTak, poprzez Nutanix Objects ™Brak natywnego wsparcia. Wymagane produkty innych firm
Zautomatyzowane zarządzanie bazami danych, udostępnianie i bezpieczeństwoTak, poprzez usługę Nutanix Database Service ™Menedżer danych VMware
Zautomatyzowane uczenie maszynowe pod kątem anomalii zasobów opartych na obciążeniuTakNIE
Wydajność aplikacji o niskim opóźnieniu dzięki lokalizacji danychTakOgraniczony

Pełne możliwości platformy Nutanix:
https://www.nutanix.com/products/cloud-platform/software-options

Podsumowując

Nutanix przeprowadził migrację ponad 400 000 maszyn wirtualnych ESXi do platformy Nutanix Cloud Platform z systemem AHV (bezpłatny wbudowany hypervisor Nutanix), eliminując potrzebę licencjonowania tych maszyn wirtualnych dla ESXi.

Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej o tym, że Nutanix może być właściwym wyborem w odpowiedniej cenie dla Twoich potrzeb.