Większość firm polega na poczcie elektronicznej przy wykonywaniu pracy. Według źródeł branżowych ponad 50% wszystkich wiadomości e-mail w 2020 roku stanowiły niechciane wiadomości masowe (tzw. spam).

Możesz pomyśleć: „Mój administrator poczty elektronicznej skonfigurował już filtr antyspamowy, więc dlaczego mam się tym martwić?”

W rzeczywistości jest wiele powodów.

Problem ze spamem

Cyberprzestępcy chętnie korzystają ze spamu, ponieważ jest on tani, skuteczny i skuteczny często na tyle, by przynosić zyski - o czym świadczy 300 miliardów wiadomości spazmowych (i ta liczba przyrasta) wysyłanych każdego roku. Podczas, gdy niektóre wiadomości e-mail ze spamem mogą po prostu osłabiać produktywność pracowników, cały spam może zawierać ataki typu phishing, oprogramowanie ransomware, wirusy i inne złośliwe działania.

Spam stał się krytycznym wektorem ataków sieciowych, a tym samym głównym problemem administratorów sieci. Pracownik, który wchodzi w interakcję z wiadomością spam, może spowodować przejęcie jednego lub więcej kont, eksfiltrację danych lub inny podobnie poważny skutek. Ponadto, podobnie jak inni twórcy złośliwego oprogramowania, spamerzy nieustannie dostosowują się i ewoluują, aby uniknąć wykrycia i poprawić skuteczność.

Spam wychodzący to kolejny problem. Spamerzy często używają botnetów do swoich działań, a komputer przedsiębiorstwa może zostać przejęty i zacząć wysyłać spam za pośrednictwem domeny firmowej. Może to zaszkodzić reputacji domeny organizacji, co może mieć poważne konsekwencje, takie jak blokowanie wiadomości e-mail z domeny organizacji, powodując odrzucanie legalnych wiadomości e-mail. Ponadto wychodzący spam może naruszać zgodność z przepisami, wyprowadzać wrażliwe dane i nie tylko.

Serwery poczty elektronicznej, zarówno lokalnie, jak i w chmurze, oferują szereg środków antyspamowych, takich jak filtrowanie treści, listy DNS Blackhole, pułapki na spam i inne. Każda z tych technik ma swoje mocne i słabe strony. Mimo, że antyspam na serwerze może wykorzystywać wiele różnych technik, funkcjonalnie nadal stanowi pojedynczą warstwę ochrony przed spamem.

Ochrona przed spamem na brzegu sieci firmowej

Zapory nowej generacji (NGFW) to ulubiona broń administratorów zapewniająca solidną ochronę na brzegu sieci. Korzystając z różnych technik i technologii, badają ruch przychodzący i wychodzący pod kątem złośliwego oprogramowania, anomalnych zachowań i innych wskaźników zagrożeń, a następnie podejmują odpowiednie działania w celu ochrony sieci.

Podstawowe możliwości NGFW służą zatem jako zabezpieczenie dla środków antyspamowych stosowanych przez usługi poczty e-mail. Kontrolując cały ruch, w tym ruch zaszyfrowany SSL, NGFW mogą dokładnie wykrywać i blokować szeroką gamę ataków.

Bardziej zaawansowane NGFW, takie jak seria A firmy Hillstone, oferują również funkcje antyspamowe, które są udoskonalone i dostrojone w celu klasyfikowania i zapobiegania zarówno przychodzącym, jak i wychodzącym wiadomościom typu spam. Wiadomości spam są podzielone na cztery kategorie: potwierdzony spam, podejrzany spam, spam masowy i poprawne wiadomości zbiorcze, niezależnie od języka, formatu lub treści wiadomości, a także obsługi protokołów poczty elektronicznej SMTP i POP3.

Ochrona przed spamem w rozwiązaniach Hillstone wykorzystuje inteligentny system zbierania danych w chmurze ze strategicznie zlokalizowanymi kolektorami spamu na całym świecie. System przetwarza analizuje miliardy wiadomości e-mail miesięcznie i koreluje dane, aby zapewnić bardzo dokładne wykrywanie i zapobieganie przesyłaniu spamu.

Ponadto ochrona przed spamem w rozwiązaniach Hillstone wykorzystuje uczenie maszynowe i analizę wzorców, aby zrozumieć wskaźniki zagrożenia charakterystyczne dla spamu. Analizując wzorce, a nie zawartość, wzorce struktur wskazujące na masowe wysyłanie i wzorce dystrybucji wskazujące na zagrożenia można szybko zidentyfikować i zablokować wiadomości klasy spam.

Rozwiązanie antyspamowe obejmuje również klasyfikację w czasie rzeczywistym z unikalną architekturą aktualizacji typu „pull” (zamiast „push”). Ta ciągła aktualizacja umożliwia rozwiązanie około 75% klasyfikacji spamu za pośrednictwem lokalnej pamięci podręcznej, co przyspiesza przepustowość i ogólną wydajność.

Warstwowa obrona na każdym etapie zagrożenia

Rozwiązanie antyspamowe w rozwiązaniach Hillstone NGFW jest częścią opartej na całym cyklu życia strategii wykrywania zagrożeń i zapobiegania, którą można zdefiniować w trzech etapach: przed włamaniem, podczas naruszenia i po włamaniu.

Na etapie przed włamaniami, moduł antyspam jest uzupełniany przez system zapobiegania włamaniom (IPS), usługi reputacji IP, filtrowanie adresów URL i ochronę antywirusową. Technologie te wykrywają lub identyfikują potencjalne zagrożenia, a następnie blokują je, zanim dojdzie do naruszenia.

Skaner antywirusowy odgrywa również rolę podczas aktywnego włamania, wykrywając i blokując znane złośliwe oprogramowanie za pośrednictwem zaawansowanej bazy sygnatur. Chmura piaskownicy kieruje podejrzany ruch do bezpiecznego środowiska wykonawczego, w którym można przeanalizować potencjalną złośliwą zawartość, a następnie współpracuje z innymi technologiami w ramach NGFW w celu zapewnienia szybkiej naprawy.

Aby wykryć i ograniczyć ryzyko po włamaniu, funkcja zapobiegania kontroli przez sieci botnet wykrywa hosty botnetów intranetowych i blokuje je, aby zapobiec dalszym zagrożeniom, takim jak oprogramowanie ransomware. Ponadto StoneShield wykorzystuje uczenie maszynowe i sztuczną inteligencję do wykrywania i zapobiegania złośliwemu oprogramowaniu i anomalnym zachowaniom sieciowym.

Dzięki wielowarstwowej strategii obrony Hillstone oraz dzięki wykrywaniu i zapobieganiu spamowi w wiadomościach e-mail, rozwiązania Hillstone mogą wykrywać i łagodzić skutki nawet najbardziej wyrafinowanych i szybko ewoluujących wariantów złośliwego oprogramowania i oprogramowania ransomware na dowolnym lub wszystkich etapach ataku, w tym włamaniach pocztowych. Hillstone NGFW oferuje IPS, reputację IP, filtrowanie adresów URL, ochronę antywirusową, piaskownicę w chmurze (sandbox) i ochronę przed sieciami botnet C&C, a także inne środki ochrony. Ponadto ujednolicony mechanizm wykrywania i analizy zagrożeń koordynuje wszystkie mechanizmy bezpieczeństwa, aby radykalnie zwiększyć wydajność przy jednoczesnym zmniejszeniu opóźnień w sieci.

Treść oryginalnego artykułu:  https://www.hillstonenet.com/blog/anti-spam-and-ngfw/

 

Polecamy również inne pomocne artykuły firmy Hillstone Networks, rozszerzające poruszoną wyżej tematykę:

Nowa, przyszłościowa generacja urządzeń Hillstone serii A

Ochrona przed sieciami botnet C&C od brzegu sieci do chmury

Kluczowe zalety filtrowania adresów URL wg Hillstone Networks

Zastosowanie metodologii MITRE ATT&CK w technologii sandboxing

__________________________________________________

Zainteresowały Cię rozwiązania Hillstone?
Zapraszam do kontaktu

Marceli Matczak
Security / SDN Business Development Manager

+48 785 051 978
marceli.matczak@s4e.pl