Jakie są główne zalety filtrowania adresów URL i dlaczego go potrzebujesz?

Wielu pracowników korzysta z Internetu w celu uzyskania informacji i usług niezbędnych do wykonywania ich pracy, ale witryny internetowe mogą zawierać szkodliwe treści lub zachowania, takie jak pobieranie plików, phishing i złośliwe oprogramowanie. Ponadto niektóre witryny zajmujące się grami, mediami społecznościowymi i innymi prywatnymi zajęciami mogą wpływać na produktywność pracowników i ograniczać zasoby sieci korporacyjnej.

Filtrowanie adresów URL może również pomóc zmniejszyć zużycie zasobów, na przykład blokując lub ograniczając oglądanie filmów online. Ponadto można uniknąć odpowiedzialności, blokując dostęp do nieodpowiednich witryn (pornografia, hazard, gry, itp.), a zgodność z przepisami można poprawić, wyłączając niektóre szyfrowane połączenia (bankowość, opieka zdrowotna itp.).

W pierwszej generacji filtrowanie adresów URL było po prostu narzędziem uniemożliwiającym pracownikom dostęp do witryn niezwiązanych z pracą. Jednak filtrowanie adresów URL ewoluowało, aby pomóc chronić się przed szybko zmieniającym się krajobrazem zagrożeń i współdziałać z innymi technologiami w celu zapewnienia dokładnej i wydajnej identyfikacji ryzykownych witryn internetowych.

Jak działa filtrowanie adresów URL?

Na najbardziej podstawowym poziomie filtrowanie adresów URL dopasowuje wychodzący ruch internetowy do wbudowanej bazy danych adresów URL, aby określić, czy zezwolić, czy zabronić dostępu do witryn internetowych na podstawie parametrów ustawionych przez administratora. Baza danych jest zwykle podzielona na szerokie kategorie, takie jak finanse, opieka zdrowotna, gry, złośliwe oprogramowanie, itp.

Administratorzy mogą następnie zezwolić lub zabronić ruchu przeznaczonego do określonych kategorii za pomocą zasad. Ewentualnie administratorzy mogą blokować poszczególne witryny internetowe, o których wiadomo, że są wątpliwe pod względem produktywności pracowników lub złośliwego oprogramowania. Zgodność można zachować, zapewniając na przykład specjalną obsługę ruchu do witryn internetowych poświęconych finansom lub opiece zdrowotnej. Ponadto często obsługiwane jest filtrowanie DNS, które umożliwia administratorom blokowanie całych domen.

W ten sposób filtrowanie adresów URL zmniejsza ryzyko związane z różnymi zagrożeniami internetowymi, poprawia zgodność z przepisami i zwiększa produktywność pracowników.

Przenoszenie filtrowania adresów URL na wyższy poziom

Oczywiście, wbudowana baza danych adresów URL nie może nadążyć za szybkim tworzeniem witryn internetowych, nawet jeśli lista jest regularnie aktualizowana. Według jednego źródła na całym świecie powstaje około 380 nowych witryn na minutę - czyli ponad 500 000 dziennie!

W odpowiedzi niektórzy dostawcy zabezpieczeń sieciowych, tacy jak Hillstone Networks, oferują opartą na chmurze bazę danych kategoryzacji adresów URL w czasie rzeczywistym. Na przykład baza danych filtrujących adresy URL w chmurze firmy Hillstone zawiera ponad 140 milionów adresów URL (i wciąż rośnie) z 64 kategoriami, z których 8 jest związanych z bezpieczeństwem. Zapory ogniowe nowej generacji Hillstone i produkty IPS pozwalają również administratorowi na konfigurowanie bardzo szczegółowych działań, takich jak filtrowanie apletów Java, formantów ActiveX, plików cookie lub blokowanie działań po HTTP. Wszystkie te możliwości zwiększają dokładność i skuteczność filtrowania adresów URL.

Uczenie maszynowe i sztuczna inteligencja jeszcze bardziej zwiększają wyrafinowanie procesu, analizując nowe potencjalne zagrożenia i automatycznie reagując na nie. Dzięki tym technologiom filtrowanie adresów URL staje się jeszcze bardziej proaktywne i skuteczne w ochronie sieci.

Kompleksowe podejście do bezpieczeństwa sieci

Filtrowanie adresów URL jest równie ważne dla ochrony sieci, ale jest tylko jednym z elementów kompleksowej strategii bezpieczeństwa. W rzeczywistości filtrowanie adresów URL jest często wdrażane jako część innej technologii bezpieczeństwa. Na przykład urządzenia Hillstone S-Series Network Intrusion Prevention System (NIPS) obejmują filtrowanie adresów URL, które łączy się z głęboką inspekcją pakietów, analizą anomalii protokołów i analizą sygnatur w celu blokowania zagrożeń.

Zapory nowej generacji, takie jak Hillstone A-Series, E-Series, X-Series Datacenter NGFW i CloudEdge virtual NGFW, obejmują również filtrowanie adresów URL i zapewniają jeszcze bardziej kompleksowe wykrywanie i zapobieganie zagrożeniom i atakom. NGFW mogą zapewnić szerokie spektrum mechanizmów obronnych, aż do warstwy aplikacji włącznie, w celu spełnienia rzeczywistych potrzeb w zakresie bezpieczeństwa sieci.

Zaawansowane NGFW, takie jak seria A, obejmują wiele innych technologii wykrywania i ochrony przed atakami i zagrożeniami. Oprócz filtrowania adresów URL, Hillstone NGFW obejmuje ochronę przed spamem, piaskownicę w chmurze (sandbox), zapobieganie kontroli przez sieci botnet (atakami typu Command and Control), IPS, reputację IP, ochronę antywirusową i wiele innych.

Ujednolicony mechanizm wykrywania i analizy zagrożeń koordynuje wszystkie mechanizmy bezpieczeństwa, w tym filtrowanie adresów URL, w celu zwiększenia ogólnej wydajności, zmniejszenia opóźnień w sieci i obsługi kompleksowego poziomu bezpieczeństwa. Na przykład, jeśli moduł zapobiegania atakom C&C botnet wykryje komunikację z serwera sieci botnet lub jeśli piaskownica w chmurze zidentyfikuje potencjalne zagrożenie, informacje te mogą zostać natychmiast przekazane do technologii filtrowania adresów URL i innych technologii, co z kolei może szybko zablokować dostęp i komunikację z naruszającym prawem adresem URL lub IP.

Jak wspomniano, filtrowanie adresów URL jest ważnym narzędziem w kompleksowej strategii bezpieczeństwa. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, skontaktuj się z nami.

Polecamy również inne pomocne artykuły firmy Hillstone Networks, rozszerzające poruszoną wyżej tematykę:

Nowa, przyszłościowa generacja urządzeń Hillstone serii A

Ochrona przed sieciami botnet C&C od brzegu sieci do chmury

Hillstone VSYS: konsolidacja bezpieczeństwa z użyciem wirtualizacji

Hillstone X: W pełni wydajna zapora centrum danych nowej generacji z rozszerzonymi funkcjami bezpieczeństwa

Hillstone Networks wprowadza aktualizację systemu operacyjnego bezpieczeństwa sieci StoneOS

__________________________________________________

Zainteresowały Cię rozwiązania Hillstone?
Zapraszam do kontaktu

Marceli Matczak
Security / SDN Business Development Manager

+48 785 051 978
marceli.matczak@s4e.pl